Jak dobrać kamerę termowizyjną
do energetyki i przemysłu
Termowizja w energetyce stosowana może być wszędzie tam, gdzie temperatura jest wyznacznikiem jakości i bezpieczeństwa przesyłu energii i wszędzie tam gdzie sposób zdobywania informacji o temperaturze może mieć wpływ na bezpieczeństwo ludzi i produkcji. Zakres jest więc bardzo szeroki i obejmuje każdy etap procesu od składowania surowców poprzez wytworzenie, przesył, rozdział do odbioru energii. Pod każdym z tych pojęć kryje się kolejne zastosowanie i specyfika pomiarów.
Najważniejsze parametry dla energetyki i przemysłu
Cechy zwiększające komfort pracy operatora
Bardzo ważny aspekt pracy z kamerami. Oczywiście można wytrzymać wszystko. Jeszcze klika lat temu 30 kg wagi kamery, w postaci trzech dość pokaźnych elementów do przenoszenia z miejsca na miejsce, nikogo z branży nie dziwiły. Teraz kamery ważą nawet 350 gramów.
Ten rozdział to oczywistości i nie będę Państwa zanudzał banałami o wyższości kamer lekkich nad cięższymi, czy tych, które pracują na bateriach nawet 5 godzin. Warto jednak wiedzieć jakie cechy mają kamery innych producentów i je porównać w momencie podejmowania ostatecznej decyzji.
Wymienna bateria
Bardzo flustrujacy jest moment, kiedy w trakcie pomiarów, kamera informuje nas o tym, że mamy koniec baterii. Dobrze, jeżeli jesteśmy do tego przygotowani, tzn. mamy drugą naładowaną baterię. Możliwość wymiany, szczególnie podczas długich pomiarów w terenie, to koleje usprawnienie oszczędzające czas i nerwy. Baterie Flira ładują się średnio w 1,5 godziny, co jest czasem krótszym niż czas pracy na jednej baterii jaki gwarantuje producent.
Podczas pomiarów korzystam z ładowarek dwukomorowych, często używam możliwości ładowania baterii w samochodzie. Nie wyobrażam sobie sytuacji, kiedy nie mógłbym wymienić baterii i musiałbym czekać aż załaduje mi się bateria będąca osadzona “na stale” w kamerze. Strata cennego czasu!
Zoom
Zoom w kamerach, w zależności od modelu, wynosi od x2 do x8. Jest zoomem cyfrowym. Czy da się oszczędzić czas znacząco? Wszystko zależy od naszych potrzeb i umiejętności. Przyznam, że czasem się przydaje a wtedy nie muszę przybliżać się i brnąć przez krzaki, płoty, rowy melioracyjne a robie termogram, opisuje komentarzem i idę dalej. To oczywiście kwestia przyzwyczajenia do korzystania i świadomości, że coś takiego kamery posiadają.
Komentarze głosowe
Możliwość zamieszczenia komentarza do termogramu to następna funkcja skracająca czas wykonywania pomiarów i proces sporządzania raportów. Trudno mi oszacować ile można czasu zyskać, ale korzystam z tej funkcji w każdym przypadku kiedy jest taka możliwość – czasem jej nadużywam.
Żmudne, ręczne – na kartce, opisywanie np. “cel”, podczas pomiarów w rozdzielni, zostaje zastąpione możliwością sporządzenia nagrania i odsłuchania go już w pracowni przed komputerem. I to jest ta oszczędność czasu! Komentarz przypisany jest do termogramu a oprogramowanie w komputerze posiada funkcje umożliwiającą odsłuchanie informacji.
Opisy termogramów
Wybrane modele kamer maja możliwość opisywania termogramów pisemnie a także rysunkiem sytuacyjnym sporządzonym dzięki dotykowemy wyświetlaczowi.
Palety kolorów
Na rynku kamer spotkamy około 12 zestawów palet kolorów /na zdjęciu obok prezentuje tylko 8/. Można już powiedzieć, że branże, w których wykorzystywane są kamery, maja już swoje ulubione palety, ale proszę sie tym nie sugerować. To kolejny przypadek / po zoomie/ kiedy to czy oszczędzimy czas wynika z naszych umiejetności i doświadczenia. Zmienność palety kolorów w kamerze przydaje się zawsze wtedy, kiedy mamy wątpliwości, czy to co widzimy jest prawdą. Odpowiednio dobrana paleta pozwala uwidocznić to czego inne nie pokażą a to skróci czas naszej pracy a ponadto pozwoli trafnie wyciągnąć wnioski. Podczas pomiarów, czy analizy, zawsze dobrze obejrzeć termogram w różnych paletach.
Kupując kamerę bardzo proszę uważnie przejrzeć JAKOŚĆ obrazu, próbując wszystkie dostępne palety na tym samym obiekcie.
Cechy przyspieszające pomiary
Przedstawiam funkcje, które w znaczący sposób wpływają na skrócenie czasu wykonywania pomiarów.
Wymienny obiektyw
Kamery termowizyjne często dostępne są z jednym tzw. uniwersalnym obiektywem 23-25o. Szczególnie w energetyce przydatny jest obiektyw szerokokątny i teleobiektyw. Szerokokątny w ciasnych pomieszczeniach rozdzielni, w plątaninie rurociągów wokół kotłów. Teleobiektyw bardzo przydaje się przy przeglądach sieci przesyłowych WN., w oględzinach kominów. Korzystanie z obiektywów skraca czas prowadzenia pomiarów i sporządzania raportów. Oszczędności czasu z tego tytułu to około 1/3 mniej termogramów do wykonania w przypadku obiektywów szerokokątnych.
Kupując kamerę proszę, w pierwszej kolejności, zaopatrzyć się w obiektyw uniwersalny, a ewentualnie później, po nabraniu doświadczenia, dokupić następne.
Uwaga. Zakup dodatkowego obiektywu wiąże się z dodatkową kalibracją kamery u producenta – obiektyw przypisany jest do konkretnej kamery.
Aparat fotograficzny
Bardzo przydatne narzędzie, szczególnie w przypadku;
a. inwentaryzacji urządzeń, wykonywanych pod kątem przyszłych przeglądów termowizyjnych,
b. wykonywania pomiarów dla klientów zewnętrznych, mogących mieć problem z lokalizacją obiektu w ujęciu termograficznym.
Użycie kamery z wbudowanym aparatem fotograficznym to oszczędność czasu, wykonywania pomiarów i obróbki w trakcie powstawania raportów, rzędu 20 – 30%. Odpada cały proces ustawiania aparatu fotograficznego, zgrywania zdjęć z dwóch źródeł do komputera, kojarzenia zdjęć w trakcie analiz. Kamery Flira za jednym uruchomieniem spustu wykonują jednocześnie termogram i obraz w świetle widzialnym.
Ważnym elementem jest rozdzielczość aparatu i doświetlenie dodatkowa lampą. Kamery z małą rozdzielczością i bez lampy doświetlającej na niewiele sie zdadzą. Obraz wizyjny będzie czarną plamą. Należy wiedzieć, że rozdzielczość i jakość doświetlenia będzie miała szczególne znaczenie przy badaniach na zewnątrz.