Nim kupisz kamerę termowizyjną.

Warto wiedzieć nim wydasz choćby złotówkę.

Kupno kamery termowizyjnej bywa nierzadko dużym przedsięwzięciem. Mimo, iż w ciągu ostatnich kilku lat ceny kamer termowizyjnych znacznie spadły, każdy kupujący chce mieć pewność, że wybrany przez niego aparat posiada najlepszy stosunek jakości do ceny i będzie mu dobrze służyć przez długi czas. Dla niektórych podstawowym kryterium jest cena zakupu, a dla innych bardziej liczą się kluczowe cechy sprzętu lub oprogramowania. Jakikolwiek aparat byś wybrał winien, oczywiście, oferować jakość i niezawodność, a także doskonałe wsparcie techniczne i serwis.

Na rynku istnieje duży wybór kamer termowizyjnych, począwszy od niedrogich aparatów zwanych “point-and-shoot”, czyli skieruj na obiekt i pstrykaj, aż po wysoce wyspecjalizowane, o wysokiej jakości efektach, aparaty badawcze. Stąd odpowiednie dopasowanie do potrzeb może wydawać się trudnym zadaniem. Dlatego też wraz z dwunastoma rzeczami do rozważenia w tym tekście, przydatne będzie określenie celów, do jakich aparat będzie używany oraz środowisk pracy, w których aparat będzie stosowany. Proponujemy wyjść poza bieżące potrzeby w celu zapewnienia sobie gwarancji, że Wasza inwestycja, jaką jest kamera IR długo nie wyjdzie z użycia.

Jeśli Waszą specjalnością jest zabezpieczanie obiektów – budynków przed czynnikami atmosferycznymi /opady, wiatr/, wówczas może wszystko, czego potrzebujecie to prosty, tani aparat termowizyjny typu “point-and-shoot”, czyli skieruj na obiekt i pstrykaj. Posłuży do wykrycia brakującej izolacji, gorszej właściwości taśmy uszczelniającej oraz nieszczelnych okien i drzwi. Jeśli natomiast jesteście ekspertami od oceny zużycia energii, być może będziecie potrzebować bardziej zaawansowanego modelu kamery termowizyjnej, który pozwala na generowanie profesjonalnych dostosowanych do potrzeb raportów, lub takiego, który pozwala na wysyłanie zdjęć za pośrednictwem urządzenia mobilnego, Wi-Fi, do centrali. Być może potrzebny jest sprzęt o wyższej rozdzielczości obrazowania termicznego, który pomoże Wam zbudować silną kampanię marketingową dla Waszych usług. Albo kierujecie pracami remontowymi lub instalacją HVAC i potrzebujecie aparatu łączącego się z danymi miernika wilgotności dla lepszej kwantyfikacji stopnia uszkodzenia lub śledzenia problemów z kondensacją i wycieków płynu chłodzącego.

Specjaliści od konserwacji prewencyjnej mają różnorodne potrzeby, które określają rodzaj kamery termowizyjnej, jaką powinni stosować. Wykrywacz usterek w linii energetycznej może potrzebować prostego aparatu termowizyjnego typu “point-and-shoot”, czyli skieruj na obiekt i pstrykaj do szybkiego sprawdzenia urządzenia pod napięciem, przed wykonaniem naprawy lub do wykonywania szybkiego sprawdzenia połączeń. Inny członek jego załogi może potrzebować kamery termowizyjnej o wysokiej rozdzielczości do skanowania stacji i linii elektroenergetycznych z bezpiecznej odległości, a także do zbierania szczegółowych i dokładnych pomiarów temperatury. Personel od konserwacji instalacji i elektrycy mogą korzystać z aparatu, który zapewnia elastyczną ergonomię, umożliwiając im wygodne skierowanie kamery w zakamarki urządzeń.

Jak widać, do rozważenia pozostaje wiele aplikacji, funkcji i innych czynników. Za pomocą tego tekstu, jak i własnej listy potrzeb, każdy może dokonać bardziej świadomej decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniej kamery termowizyjnej. Oczywiście jesteśmy cały czas do Państwa dyspozycji, odpowiemy na wszelkie pytania i pomożemy Państwu podjąć właściwą decyzję.

Chcemy, aby Państwo odnieśli sukces, prosimy wykorzystać nasze wieloletnie doświadczenie w pomiarach termowizyjnych w wielu branżach.

W razie jakichkolwiek pytań na temat kamery termowizyjnej, prosimy o kontakt telefoniczny pod numer 22 300 05 35 lub 501 243 376.

Należy pamiętać, że określenie “aparat na podczerwień” , „kamera IR” jest używany zamiennie z określeniem “kamera termowizyjna”.

1

Możliwie najlepszy detektor

Kup kamerę termowizyjną z najwyższą rozdzielczością detektora – jakością obrazu, na jaką pozwala budżet.

W przypadku kamer termowizyjnych sprzedawcy często informują o dwóch rodzajach rozdzielczości; rozdzielczość wyświetlacza- monitora – ekranu kamery i rozdzielczość matrycy /inaczej detektora czy czujnika kamery/. Należy te rozdzielczości umieć rozróżnić.

Rozdzielczość detektora kamery to najważniejszy parametr kamer termowizyjnych, mówi nam ile czujników promieniowania podczerwonego znajduje się w matrycy detektora – im większa rozdzielczość tym kamera może więcej i lepiej.

Na przykład, w jednym modelu kamery rozdzielczość wyświetlacza LCD może wynosić 640 × 480, ale rozdzielczość detektora podczerwieni wynosi 160 × 120 pikseli /czyli 160×120 = 19200 pikseli /. Większa rozdzielczość wyświetlacza w przypadku jakości pomiarów nie realizuje absolutnie nic.

Wyższa rozdzielczość termiczna zapewnia nie tylko bardziej dokładne ilościowe wyniki, ale może być bardzo przydatna w prezentowaniu bardziej szczegółowych wyników klientom, przełożonym, załogom remontowym i firmom ubezpieczeniowym, co może pomóc przyspieszyć proces podejmowania decyzji dotyczących modernizacji oraz remontów. Wyższa jakość obrazu termowizyjnego jest także cenna do generowania wyraźniejszych raportów i do reklamowania swoich usług.

Pamiętaj, im więcej pikseli ma detektor, tym ostrzejszy obraz w podczerwieni.

2

Trzeba zaprezentować wyniki innym?

Znajdź kamerę termowizyjną z wbudowaną kamerą światła widzialnego wyposażoną w lampę oświetlającą i wskaźnik laserowy.

Nie ma sensu noszenia dodatkowego sprzętu do robienia zdjęć w świetle widzialnym, podczas gdy obecnie wiele niedrogich kamer termowizyjnych zawiera wbudowany 3 do 5-megapikselowy aparat cyfrowy, dzięki czemu jednocześnie rejestrują obrazy światła widzialnego i obrazy termiczne. Zdjęcia cyfrowe odpowiadające Waszym zdjęciom termowizyjnym pomogą dodatkowo udokumentować problem i pokazać decydentom jego dokładną lokalizację. Tak więc, jeśli Wasz klient lub szef potrzebuje kompleksowego, precyzyjnego i oczywistego raportu, na pewno potrzebna będzie kamera termowizyjna z funkcją MSX, Therma Fusion, UltraMAx czy Picture in Picture. Upewnij się, czy kamera termowizyjna posiada wbudowaną lampę, która może służyć jako latarka do oświetlania ciemnych obszarów.

Wbudowane wskaźniki laserowe są bezcenne, szczególnie do izolacji lokalizacji celu w otoczeniu, w którym znajdują się podobnie wyglądające elementy, takie jak wyłączniki lub do identyfikowania wadliwie działającego sprzętu elektrycznego pod napięciem, gdzie trzeba zachować dystans. Markery laserowe pojawią się wyraźnie na zdjęciach światła widzialnego dla zapewnienia niezawodnego odniesienia. Są również wskazane na zdjęciach termowizyjnych oraz na wyświetlaczu kamery termowizyjnej, tak więc można mieć pewność, że zarejestrowano wszystkie niezbędne informacje.

3

Wybierz kamerę, która zapewnia dokładne i powtarzalne wyniki

Kamery termowizyjne nie tylko pozwalają zobaczyć różnice w temperaturze, ale także pozwalają zmierzyć te różnice, co oznacza, że dokładność i spójność pomiarów jest bardzo ważnym czynnikiem przy ustalaniu wartości aparatu termowizyjnego.

By uzyskać najlepsze wyniki, należy wybrać kamerę termowizyjną, która spełnia lub przekracza ± 2% (lub 2 st.C) dokładności. Wszystkie kamery FLIR spełniają minimalny standard jakości, jest to możliwe dzięki zdolności firmy do produkcji własnych detektorów termowizyjnych.

Ale nie jest to jedyne kryterium. W celu generowania dokładnych i powtarzalnych wyników, kamera termowizyjna powinna zawierać narzędzia do wprowadzania wartości “emisyjności” i temperatury odbicia /pozornej lub refleksu/. Kamera termowizyjna, która pozwala w łatwy sposób wprowadzać i regulować obydwa te parametry daje dokładne pomiary temperatury, które mogą być potrzebne w terenie.

Inne przydatne w diagnostyce ułatwienia do rozważenia to wiele dowolnie przemieszczanych po monitorze kamery ruchomych punktów pomiarowych, obszarów pomiarowych. Bardzo istitne jest też to aby dla każdego punktu pomiaorwego czy obszaru pomiarowego móc wprowadzić tzw. lokalne parametry pomiaru – wspomniane już wyżej emisyjność i temperatura odbita, które mogą być zapisane, jako dane radiometryczne i włączone do wyników dla raportów.

Dowiedzieć się, czy wybrana kamera termowizyjna oferuje takie możliwości.

4

Standardowe formaty plików

Kup kamerę termowizyjną, która zapisuje i wyświetla pliki w szeroko wspieranych standardowych formatach.

Wiele kamer termowizyjnych zapisuje obrazy w formacie, który może być odczytywany i analizowany wyłącznie w specjalistycznym oprogramowaniu. Inne mają opcjonalną możliwość zapisania w formacie JPEG, ale obraz nie zawiera informacji o temperaturze – nie są to obrazy radiometryczne. FLIR odróżnia się tym, że oferuje standardowy, powszechnie używany i znany format JPEG z wbudowaną możliwością pełnej analizy temperatury. Pozwala to na wysyłanie e-mailem obrazów termowizyjnych do klientów lub współpracowników, bez utraty tej istotnej informacji. Radiometryczne zdjęcia w formacie JPEG mogą być również importowane z kamer termowizyjnych obsługujących Wi-Fi – kamery łączą się z wybranymi urządzeniami przenośnymi za pomocą aplikacji, które zapewniają dalszą edycję, analizę i udostępnienie obrazu. Nie należy tracić czasu na przetwarzanie obrazów.

Należy również szukać kamer termowizyjnych, które umożliwiają przesyłanie strumienia wideo MPEG-4 przez USB do komputerów i monitorów. Jest to szczególnie użyteczne do wychwytywania dynamicznego działania temperatury, gdzie gwałtownie występuje zjawisko ogrzewania i chłodzenia, do rejestrowania pracy urządzeń mechanicznych lub procesów w ruchu. Niektóre kamery wyposażone są w złożone wyjście wideo do połączenia z rejestratorami cyfrowymi, podczas gdy inne zawierają wyjście HDMI. Zostały już opracowane aplikacje mobilne, które umożliwiają generowanie strumienia wideo przez Wi-Fi.

Wszystkie te możliwości pomagają skuteczniej dzielić się wynikami i rozszerzyć zakres badań i raportów kamer termowizyjnych.

5

Dostępność Bluetooth

Rozważ wartość dodaną kamery termowizyjnej, która łączy się przez Bluetooth z miernikami do pomiaru obciążenia elektrycznego i poziomu wilgotności.

Nowe narzędzia do testowania i pomiarów, pozwalają obecnie niektórym kamerom termicznym na pomiar więcej niż tylko temperatury, mogą podawać wartości prądowe i mierzyć wilgotność różnych materiałów. Służą do tego multimetry cyfrowe, higrotermometr, mierniki cęgowe Adnotacja ze wskazań mierników jest automatycznie naniesiona na obraz termiczny i osadzona w radiometrycznym pliku JPEG, by wspierać wyniki z kamery termowizyjnej.

Zapewnia to bardzo cenne informacje, które pomagają określić ważność problemów i wybór najlepszego rozwiązania.

6

Dostępność Wi-fi

Aplikacje dla urządzeń mobilnych, dzięki łączności Wi-Fi usprawniają udostępnianie obrazów termicznych i danych; należy wybrać kamerę kompatybilną z tą wiodącą technologią.

Obecnie można już bezprzewodowo podłączyć kamery FLIR do urządzeń mobilnych pracujących w środowisku iOS, Android, Kindle. Unikalna aplikacja FLIR Tools, na przykład, pozwala użytkownikom importować obrazy termowizyjne do przenośnego urządzenia celem bieżącej analizy, generowania raportów i udostępniania. Zaleta możliwości wysłania obrazów termicznych i sprawozdań z badań, z kamery termowizyjnej przez Wi-Fi, z jednej części zakładu do drugiego lub przez e-mail z terenu jest ogromna, zwłaszcza, gdy czas jest najważniejszy. Opracowane są nowe aplikacje do dodatkowych funkcji, takich jak zdalne sterowanie kamerą, strumieniowa transmisja danych wideo, itp.

7

Dopasuj kamerę pod siebie

Kup kamerę termowizyjną z ergonomicznymi funkcjami ułatwiającymi pracę, dopasowanymi do Twojego stylu.

Znaczenie ma waga kamery termowizyjnej szczególnie jak jest często i przez długi czas używana. Lżejsza kamera termiczna zmniejsza oczywiście nasze obciążenie podczas długich badań – ręce, plecy. Ważne aby kamera termowizyjna była jak najlżejsza i jak najmniejsza mieszcząc się tym samym nawet w kieszeni.

Niektóre modele, takie jak FLIR z serii T mają układy optyczne, które mogą być przechylone wzdłuż osi o 120 stopni, co umożliwia użytkownikom wygodne obserwowanie ekranu przez cały czas pomiarów bez wzgledu na trudności jakie może nam sprawiać położenie obiektu. Bez takiego rozwiązania ciężko bedzie prowadzić pomiary np. pod urządzeniem.

Kolejną ważną rzeczą do rozważenia są interaktywne elementy sterujące kamerą. Czy kamera termowizyjna posiada dedykowane przyciski, menu bezpośredniego dostępu? Dodatkowy przycisk lub dwa mogą rzeczywiście powodować, że kamera jest łatwiejsza w obsłudze niż korzystanie z jednego przycisku, aby przejść przez labirynt opcji menu. Przyciski powinny być intuicyjnie rozmieszczone i wygodne w użyciu. Niektóre kamery oferują zintegrowane ekrany dotykowe jako dodatkowy korzystny sposób na dostęp do funkcji i możliwości, w tym tekstu i zapisów szkicowych.

Upewnijcie się, że kamera jest wyposażona w co najmniej dwie baterie (litowo-jonowe lub lepsze), które można szybko i łatwo przełączać w terenie, dzięki czemu można bez przerwy pracować wydajnie.

8

Prezentacja wyników

Przy wyborze kamery termowizyjnej zwróć uwagę na funkcje ułatwiające prezentacje wyników.

Obraz w obrazie P-i-P to funkcja, która umieszcza obszar z obrazem termicznym na odpowiadającym mu zdjęciu z aparatu światła widzialnego. Pozwala to wyraźnie komunikować lokalizację problemu klientom, współpracownikom i załogom remontowym.

Zaawansowane kamery termowizyjne wyposażone są również w “fuzję obrazów” tzw. thermalfusion, co pozwala mieszać obrazy termowizyjne i światła widzialnego w jednym zdjęciu. Funkcja pozwala dokładnie wybrać rozmiar zdjęcia, jakie należy pokazać za obrazem termicznym. Możesz użyć tej funkcji do zaznaczenia anomalii w danej strukturze –np. zlokalizować i oznaczyć wyciek z instalacji. Fuzja może ujawnić istotne dowody zarówno do celów dokumentacyjnych, jak i remontowych.

Funkcja MSX uwidocznienia, w czasie rzeczywistym, zarysów obiektów ze zdjęcia w świetle widzialnym na obrazie termowizyjnym. To rewolucyjna funkcja, która w rezultacie może wyeliminować z raportów zdjęcia w świetle widzialnym, funkcja pozwala uwidocznić opisy z tabliczek znamionowych urządzeń.

Ostrzejszy obraz termiczny – uwidocznienie wszystkich istotnych elementów badanego obiektu, łącznie z możliwością odczytania np. kształtu, zarysu obiektów jak również możliwość odczytania treści na tabliczkach znamionowych.

Szybsza lokalizacja kształtu a tym samym szybsza droga do rozwiązania problemu.

Duże ułatwienie przy produkcji raportów, często możliwość wyeliminowania zdjęcia w świetle widzialnym.

Funkcja UltraMax, umożliwia czterokrotne zwiększenie rozdzielczości termogramu w raporcie. To kolejne ułatwienie w analizie małych elementów ulokowanych w trudno dostępnych i niebezpiecznych miejscach /gorących, pod napięciem/. Dobrze jeżeli kamera posiada możliwość wykonania odpowiedniej obróbki zdjęcia aby jeszcze dokładniej uwidocznić w raporcie problem.

9

Testuj Oprogramowanie przed zakupem

Nie wszystkie programy do przygotowywania raportów są sobie równe: pamiętaj o testowaniu produktu przed zakupem. Sprawdź, czy program odpowiada Twoim wymaganiom.

Przygotowywanie raportów jest niezbędnym elementem działań termowizyjnych. Klienci, od indywidualnych właścicieli do dużych korporacji, wymagają dokumentowania wyników. Termiczny obraz i dane raportu mogą być kluczowym elementem w szerokim zakresie zastosowań: audyty energetyczne, przeglądy elektryczne, badania wykrywające wycieki, analizy przegród zewnętrznych budynku i programy konserwacji zapobiegawczej. Są one często wykorzystywane do wszczęcia roszczeń ubezpieczeniowych i uzasadnienia napraw remontowych.

Obecnie większość kamer termowizyjnych wyposażona jest w bezpłatne oprogramowanie pozwalające na wykonywanie podstawowych analiz obrazu i tworzenie prostych raportów. Jednak dostępne są również zaawansowane programy do bardziej szczegółowej analizy i do generowania raportów dostosowywanych do wymagań użytkownika, które pozwalają w pełni wykorzystać możliwości i funkcje kamery. Możliwość tworzenia gotowych sprawozdań z kamery, lub na urządzeniu przenośnym za pomocą kamery połączonej z siecią Wi-Fi. Oprogramowanie do analizy za pomocą kamery termowizyjnej może wykonać szereg zadań od prostych pomiarów punktowych do radiometrycznych kalibracji dostosowywanych do wymagań użytkownika, może również tworzyć specjalistyczne analizy danych za pomocą oprogramowania innych firm, takich jak MatLab™ lub Excel. Pakiety oprogramowania przeznaczone do wielu specyficznych zastosowań – od inspekcji budowlanej do zaawansowanego badania i rozwoju – występują opcjonalnie, a te indywidualnie dostosowane programy mogą mieć największe znaczenie dla Państwa działalności.

10

Szeroki zakres temperatur

Wybierz kamerę termowizyjną z szerokim zakresem mierzonych temperatur.

Zakres temperatury i czułość termiczna kamery są bardzo istotne. Zakres pokazuje minimalną i maksymalną temperaturę, którą kamera może mierzyć (np. -40 + 2000).

Czułość termiczna kamery pokazuje najmniejszą różnicę temperatur pomiędzy dwoma obiektami, którą kamera może dostrzec (na przykład 0,050 C). Należy wybrać kamerę termowizyjną z szerokim zakresem temperatur wystarczającym do przechwytywania wszystkich temperatur w obiektach. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę najmniejszą różnicę temperatur, którą zazwyczaj chcecie zmierzyć i upewnić się, że wybrana kamera jest na tyle czuła, aby uchwycić te różnice.

11

Program Gwarancyjny

Szukaj kamer z kompleksowym rozszerzonym programem gwarancyjnym, chroniącym Twoją inwestycję na dłuższe lata

Renomowani producenci kamer termowizyjnych chcą mieć pewność, że Wasza kamera termowizyjna będzie dobrze służyć przez wiele lat. Dlatego niektórzy oferują rozszerzone gwarancje. Programy, takie jak, na przykład, gwarancja FLIR 2.10 idą nawet o krok dalej, oferując dwa lata gwarancji na części i robociznę i dziesięć lat na czujnik / detektor/ termowizyjny. Jakąkolwiek kamerę wybierzecie, upewnijcie się, że posiada solidną gwarancję pozwalającą spać spokojnie.

12

..i jeszcze jedno.

Zajmujemy się badaniami termowizyjnymi od kilkunastu lat. Często jako pionierzy wykonywaliśmy pomiary termowizyjne dla energetyki, budownictwa i przemysłu, ale również dla medycyny, weterynarii, ochrony mienia i ludzi. Były to często bardzo dla nas kosztowne lekcje, a koszty wynikały wyłącznie z braku doświadczenia, wiedzy o możliwościach w termografii oraz oczywiście, często z powodu braku odpowiedniego sprzętu. Teraz, po kilkunastu latach zbierania doświadczeń, wiemy jak uniknąć błędów. Wiemy już co jest istotne dla pomiarów, a co bywa mniej. Wiemy jak pomiary wykonać dokładniej, szybciej i taniej. Wiemy jak dobrać optymalnie sprzęt.

Te doświadczenia przekazujemy naszym klientom. Nasza współpraca z klientami przebiega od momentu wyboru sprzętu do nieokreślonej przyszłości. Wiąże się to ze wzajemną wymianą doświadczeń. Są branże, w których nie jesteśmy autorytetem i zdarza się, że nasi klienci służą nam pomocą. Niejednokrotnie na nasze zaproszenie, pomagają nam w szkoleniach i we wsparciu naszych przyszłych klientów.

Kupując kamerę termowizyjną, a nie mając dużego doświadczenia, bardzo istotne jest aby nie podejmować decyzji pochopnie w oparciu o doradztwo tylko sprzedawcy, szczególnie wtedy, gdy sprzedawca nie ma praktycznego doświadczenia w badaniach.

Należy mieć świadomość, że kamera termowizyjna / termograficzna / to narzędzie, które, naszym zdaniem, tylko w jednej trzeciej decyduje o jakości pomiaru. W pozostałej części decydują umiejętności – doświadczenie pomiarowca oraz warunki, w których prowadzimy pomiary termowizyjne. Taki podział dotyczy każdej branży. Nim podejmiesz decyzje, którą kamerę termograficzną wybrać, sprawdź, czy jest to wybór optymalny. Być może korzystniejszym rozwiązaniem będzie kupienie kamery o wyższych parametrach technicznych, czyli droższej lub odwrotnie – korzystne będzie kupienie kamery o mniej wyśrubowanych parametrach technicznych, czyli tańszej, a zaoszczędzone środki możesz przeznaczyć na osprzęt w postaci obiektywów do kamery, oprogramowania do analizy specjalistycznej zdjęć lub na coś zupełnie innego. Zawsze polecamy zaplanowanie szkolenia. Szkolenia prowadzonego przez praktyka z dużą umiejętnością przekazania istoty zagadnienia.

Kamery termowizyjne nadal należą do grupy dużych wydatków, a rosnąca popularność tej techniki pomiarowej spowodowała, że na rynku mamy coraz więcej kamer do wyboru. Wybór staje się coraz trudniejszy.